Tajemnice krzywej wieży w Newiańsku

Wieża Newiańska – krzywa wieża znajdująca się w centrum Newiańska. Została zbudowana w latach 20. XVIII na rozkaz kupca Akinifij Demidowa. Jest ważna dla regionu, przyciąga wielu turystów. Wieża to symbol miasta. Budynek znajduje się w jego herbie.

Georg_Christoph_Grooth_07

Tajemnicze pomieszczenia

Wieża jest masywnym czworobokiem, na szczycie której znajdują się trzy ośmiokątne poziomy. Budynek ma prawie 60 metrów. Wewnątrz podzielony jest na dziewięć pięter. Funkcjonalny cel kilku pięter wciąż nie jest jasny. Powszechnie wiadomo, że na drugim był osobisty gabinet Demidowa. Na trzecim piętrze znajdowało się laboratorium testowe. Tutaj były piece. W sadzach pobranych z kominów naukowcy znaleźli ślady srebra i złota. Niektórzy twierdzą, że Demidow wybijał w laboratorium fałszywe monety. Według innego przetapiano tam srebro i złoto, które wydobywano w kopalniach w Ałtaju. Piętro wyżej jest tak zwany „pokój akustyczny”, w którym jeśli stoisz w kącie, można wyraźnie usłyszeć, co mówią w przeciwległym rogu. Efekt ten związany jest ze specjalną formą sklepionego i lekko spłaszczonego stropu pomieszczenia. Piąte i szóste piętro zajmują schody. Na siódmym i ósmym piętrze znajduje się zegar. Aby go stworzyć sprowadzono angielskiego specjalistę. Zegar był droższy od budowy samej wieży. Dzwonki mogą odgrywać kilka różnych melodii. W XIX wieku zaprogramowali go tak aby wygrywał hymn państwowy: „Boże chroń Cara!”. Wszystkie wewnętrzne pokoje i schody w wieży są dość blisko. Balustrad nie ma. Ściany wieży są miejscami połączone ze sobą żelaznymi belkami, które wychodzą i są przymocowane specjalnymi zamkami. Na ostatnim poziomie znajduje się mały taras widokowy.

Невьянская_башня_Демидовых.JPG

Pierwszy na świecie piorunochron

Na dachu wieży znajduje się metalowa iglica z zamontowanym na niej wiatrołapem, wykonanym z rozciąganego metalu, znajduje się tam wybite godło Demidowa. Uziemienie połączone jest z iglicą. Tak wiec baszta była wyposażona w piorunochron ćwierć wieku, zanim został on zaprojektowany przez Benjamina Franklina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

<span>%d</span> blogerów lubi to: