Niezwykłe ruble wśród rubli

Istnieją monety, które z różnych powodów nie weszły do obiegu. Im mniej jest ich tym większe osiągają ceny na aukcjach. Jakie ruble warte są dzisiaj miliony ?

Wielki książę Konstantyn Pawłowicz w 1825 roku miał zostać Cesarzem po śmierci swojego starszego brata Aleksandra. Do koronacji nigdy nie doszło, Wielki książę zrzekł się tronu. Jednak w oczekiwaniu na Jego Wysokość mennice biły monety z jego wizerunkiem, tak na wszelki wypadek gdyby zmienił decyzję.

1825 Constantine ruble with edge calibration marks

Dziś istnieje osiem monet z wizerunkiem niedoszłego Cesarza. Po tym jak koronowano Mikołaja I prawie wszystkie zostały zniszczone, a te które ocalały są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.  Ostatnia znana aukcja, na której została sprzedana moneta z wizerunkiem Konstantyna Pawłowicza odbyła się w 2004 roku, jej cena wynosiła 500 tysięcy dolarów. Jednak dzisiaj jej cena może być kilkukrotnie większa i wynosić nawet 10 milionów dolarów.

W 2012 roku sprzedano monetę z 1741 roku z inicjałami Iwana Antonowicza. Iwan został Cesarzem gdy miał mniej niż rok. Prawie od razu został obalony przez Elżbietę Piotrowną. Były Cesarz swoje życie skończył w celi w wieku zaledwie dwudziestu trzech lat.

1_rubl_1740_goda_SPB_22

Moneta powinna powinna przedstawiać podobiznę Cesarza, jednak młodzieniec był zbyt mały aby uwieczniono jego portret na rublu. Kiedy mennice zaczęły wybijać monety z nowym Cesarzem musiały prawie od razu skończyć produkcję. Moneta obecnie jest niezwykle rzadka. W 2012 roku została sprzedana za prawie cztery miliony dolarów.

Warto tutaj wspomnieć o złotej monecie następczyni Iwana – Elżbiecie. Została ona wykonana z czystego złota, miała nominał dwudziestu rubli i nigdy nie weszła do obiegu. Różni się rozmiarem od dziesięciorublówki.

d73121e0297f6b2faf0a03f6f283b809

Nie wiadomo dlaczego odrzucono pomysł wybijania tej monety, najprawdopodobniejszą przyczyną jest po prostu zbyt duży koszt produkcji. W 1755 roku mając w kieszeni tą monetę mógłbyś kupić kilka wiosek. Obecnie cena monety to około trzech milionów dolarów.

Za czasów Mikołaja I modne stało się bicie monet okolicznościowych. Symbolizowały one wszystko: od rocznicy wstąpienia na tron po narodziny kolejnych dzieci. Niektóre monety nie przyjęły się.

an-ancient-silver-half-ruble-coin-of-1845-without-the-denomination-B954P3

Jednym z takich przypadków jest rubel z 1845 roku. Moneta przedstawia Cesarza z wydłużoną szyją. Prawdopodobnie to był powód odrzucenia projektu i wycofaniu krążących już monet z obiegu. Dziś moneta jest niezwykle unikalna jej cena to około dwóch milionów dolarów.

Są monety, które nie weszły do obiegu przez swój skomplikowany projekt. Najbardziej znaną monetą tego rodzaju jest ta z czasów Cesarzowej Anny, zwana „Anną z łańcuchem”. Z jednej strony widoczny był portret władczyni, z drugiej herb otoczony łańcuchem Zakonu Świętego Andrzeja. Wkrótce twórcy porzucili ten symbol. Rubel dziś jest niezwykle rzadki, a jego cena to około miliona rubli.

Anna.PNG

Dodaj komentarz

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

Up ↑